ARCHIWUM WARSZTATÓW

Łańcuch Wydarzeń / 2014
Warsztaty towarzyszące wystawie "Łańcuch Wydarzeń" Pawła Kuli / Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego - Szczecin
Dokumentacja fotograficzna spotkań: Wszechświat Równoległy, Opowieści z Nieba, Horyzont Zdarzeń



Maska dla Przyjaciół, Początek zamiast Końca, Czas w puszce, Dokąd prowadzi droga przez Ucho? / 2013
Warsztaty towarzyszące wystawom: "Rytuały Przejścia" i "Zabawy z Czasem" / Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego - Szczecin
Dokumentacja fotograficzna spotkań: 1  2  3  4



Aparat do znikania obrazów i inne eksperymenty / 2013
Spotkanie w ramach seminarium "Czy fotografia jest ważna?" / Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę - Warszawa
Relacja oraz film ze spotkania


Common Room / 2013
Kids Love Design Festival - Szczecin, Berlin, Jerozolima

Common Room to międzynarodowy projekt łączący dzieci z trzech miast: Szczecina, Berlina i Jerozolimy. Naszym zadaniem było skonstruowanie scenariusza warsztatu oraz przygotowanie liderów opiekujących się grupami w Jerozolimie i Berlinie do poprowadzenia równoległych zajęć w swoich miastach. Grupy komunikowały się podczas warsztatu za pomocą wideołącza, a my prowadząc zajęcia z grupą w Szczecinie moderowaliśmy współpracę pomiędzy zespołami. W ten sposób powstały projekty wzorów do wspólnej tapety, która pokryła ściany realnego pomieszczenia, tytułowego „wspólnego pokoju". Common Room jako gotowy obiekt można było oglądać podczas festiwalu Kids Love Design w Szczecinie. Dokumentacja projektu Common Room dostępna była w Jerozolimie podczas MusraraMix Festiwalu oraz w Berlinie.

Pomysłodawczyni projektu: Beata Kuracińska (Fundacja ARTmosphere)
Partnerzy: Trafostacja Sztuki, Musrara Art School, Berlin Cosmopolitan School



Warsztat "Niewinne Oko" / 2013 
Warsztat "Widoki Nowych Planet" / 2012, 
"Do sztuki gotowi start!" / Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Katowice

"...Galeria Sztuki Współczesnej BWA realizuje od 2012 r. projekt DO SZTUKI GOTOWI START!, którego celem jest twórcza aktywizacja mieszkańców Katowic poprzez inicjowanie wydarzeń artystycznych w różnych zakątkach miasta. Formuła projektu jest podzielona na dwupłaszczyznowe, komplementarne działania: z jednej strony happeningi, performance'y, akcje przeprowadzane przez zaproszonych artystów, z drugiej: działania edukacyjno-animacyjne..."



Warsztaty "Zapachy Nowych Planet" i "Niewinne Oko" / 2013
"Oko Dubaju", Christian Jankowski / Trafostacja Sztuki - Szczecin


Warsztaty były propozycją edukacyjną towarzyszącą wystawie Christiana Jankowskiego "Oko Dubaju" inagurującej działalność Trafostacji Sztuki w Szczecinie. W ramach tej oferty przygotowaliśmy spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konkurs dla odwiedzających wystawę oraz oprowadzanie po ekspozycji dla grup i odbiorców indywidualnych.
Warsztat "Co by było gdybyśmy urodzili się w Gwatemali?" / 2012
Tydzień Edukacji Globalnej, Stowarzyszenie "Jeden Świat" - Poznań


Opowieść o życiu Josefy z Gwatemali przedstawioną np. książki "Głosy kobiet. Ghana, Gwatemala, Polska" była inspiracją do stworzenia przez uczestników warsztatu flipbooków - książeczek, które zawierały rysowaną animację opartą na wybranym sformułowaniu z historii Josefy. Założeniem warsztatu było pokazanie kilku narzędzi mogących wspomóc lub uatrakcyjnić opowiadaną historię. My skupiliśmy się na zademonstrowaniu kilku metod (flipbooków, fotostory, światłoczułych tablic z luminoforem, latarni magicznej, itp.), które mogą posłużyć do przekazywania elementów narracji. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie "Jeden Świat" w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2012 w Poznaniu.

Historię opowiedziała Aneta Cruz-Kąciak



Animacja przez fotografię / 2012
Fundacja Archeologia Fotografii i PhotoCenter - Mińsk / Białoruś


Warsztaty przeznaczone były dla nauczycieli, wychowawców z domów kultury, działaczy stowarzyszeń kulturalnych oraz fotografów białoruskich, którzy chcieli poznać i wprowadzić do swojej dotychczasowej działalności edukacyjnej nowe metody pracy z młodzieżą. Szkolenie miało na celu przekazanie kompetencji do planowania i prowadzenia zajęć fotograficznych lub animacyjnych wykorzystujących fotografię.



"Wszyscy jesteśmy światłoczuli..." / 2012
Stowarzyszenie Foto Bzik - Kraków

Warsztaty z budowy prymitywnych aparatów fotograficznych oraz nietypowych technik rejestracji obrazu.



Gra miejska "Śladami Żydów w Szczecinie" / 2012
Muzeum Historii Żydów Polskich i Wirtualny Sztetl oraz Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki - Szczecin

Naszym zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie gry miejskiej dotyczącej przedwojennej i powojennej społeczności żydowskiej Szczecina. Zadanie to dotyczyło zarówno aspektów merytorycznych (opracowanie zadań, wyznaczenie punktów, przygotowanie materiałów) jak i logistycznych (organizacja pomieszczeń i zaplecza technicznego, katering, dokumentacja fotograficzna, itp. Gra miejska odbyła się 7 października 2012 roku w Szczecinie przy udziale pracowników Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy oraz Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki ze Szczecina.



Warsztaty "Hokus-Pokus" / 2012
Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum Narodowego) - Szczecin

Punktem wyjścia do działań był temat projekcji światła i konsekwencji wynikających z użycia różnych metod modyfikacji takiej projekcji (soczewka, rzutnik, lustro, powierzchnia wody). Warsztaty zostały zaprojektowane jako nawiązanie do bieżących wystaw w Muzeum.



Warsztaty "Jak działa dobra energia?"/ 2012
Festiwal Koszart / Galeria Scena - Koszalin

Spotkanie, w którym wzięła udział młodzież z koszalińskich szkół średnich odbyło się w ramach projektu "Rewolucja energetyczna jest w Polsce możliwa: antyatomowe działania w kierunku zielonej energii". Naszym zadaniem było przygotowanie i poprowadzenie symulacji debaty pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami budowy elektrowni atomowej. W oparciu o materiały źródłowe (PGE, Ministerstwa Gospodarki, koncernu AREVA, GREENPEACE, portalu Inicjatywa Antyatomowa) przygotowaliśmy role, w które wcielali się uczestniczący w symulacji. Nie sugerowaliśmy wyborów ani nie dążyliśmy do rozstrzygnięcia - chodziło przede wszystkim o umiejętność krytycznego i konstruktywnego reagowania na komunikaty pojawiające się w demokratycznie skonstruowanej przestrzeni debaty.
Dokumentacja fotograficzna



Warsztaty towarzyszące prezentacji kolekcji Marxa / 2012
Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum Narodowego) - Szczecin



Patrzę uważnie i doganiam swoje myśli / 2011
Portrety z walizki, czyli co widać przez otwór / 2011

Muzeum bez ścian / Labolatorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski - Warszawa

"...Muzeum bez ścian wychodzi w stronę odbiorców, którzy zwykle nie odwiedzają galerii sztuki współczesnej i nie czują się przygotowani do kontaktu z ich hermetycznym – jak się często sądzi – programem. Projekt wprowadza w przestrzeń parku działania prezentowane dotychczas w siedzibach instytucji kultury, wkracza w przestrzeń społeczną w nowoczesny, lecz nienachalny sposób..." W ramach projektu "Muzeum bez ścian" prowadziliśmy plenerowe autorskie warsztaty w parku przylegającym do Zamku Ujazdowskiego.

Kuratorzy: Janusz Byszewski i Maria Parczewska/ Laboratorium Edukacji Twórczej


I Międzynarodowe warsztaty fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie  / 2010
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury - Poznań

Przygotowaliśmy cztery działania warsztatowe przygotowując jednocześnie animatorów do poprowadzenia części zajęć z uczestnikami. Warsztaty dotyczyły fotografii non-kamerowej, zabaw z mobilną kamerą otworkową, ćwiczeń z kadrowaniem i techniki "pędzla świetlnego".

Pomysłodawca i organizator: Władysław Nielepiński
Filmowa relacja z warsztatów
Relacja fotograficzna


Warsztaty "Sztuka współczesna i stanie na głowie" / 2010
Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum Narodowego) - Szczecin

Warsztaty te zostały przygotowane w oparciu o wystawy "Polska Jakość" i "Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” dla grupy uczestniczek z ośrodka szkolno-wychowaczego. Kluczowym motywem spotkania było pojęcie wizerunku, ciała, jego granic i kontekstów we współczesnej kulturze. Spotkanie w Muzeum było pierwszą częścią całego projektu, drugą częścią była praktyka asan w szkole jogi.

Oprowadzanie kuratorskie: Wojciech Ciesielski
Prowadzenie zajęć jogi: Rafał Lichtarowicz


Co zobaczył Leonardo? / 2008
Pokój fotooptyczny / 2009
Szkiełko i Oko / 2011
Centrum Sztuki Dziecka / Biennale Sztuki dla Dziecka, Wakacje z Leonardem - Poznań

Program Biennale Sztuki dla Dziecka zmierzał do konfrontacji poglądów na temat form i sposobów komunikowania się młodych uczestników kultury ze współczesną sztuką. Chodziło też o zaprezentowanie kierunków rozwoju sztuki dla dziecka w różnych obszarach dziecięcej aktywności artystycznej i edukacyjnej, a także upowszechnienie nowoczesnych sposobów myślenia i działania. Wakacje z Leonardem to cykl zabaw twórczych ze sztuką, których patronem jest Leonardo da Vinci. Celem warsztatów jest stworzenie dzieciom warunków do własnych eksperymentów, zarówno w sztuce, jak i w nauce, odkrywanie fascynujących zjawisk. Do obu tych wydarzeń przygotowywaliśmy warsztaty nawiązujące do tematu psychofizjologii widzenia, prehistorii urządzeń optycznych oraz konstruowania prostych "maszyn do innego widzenia".